23 marca 2011

Poskromić fiolet

 Fiolet to sposób na ekstrawagancję w najmodniejszym wydaniu. To kolor idealny dla osób lubiących eksperymentować, łączyć kolory, bawić się formą i teksturą wnętrza. 
Fiolet nie ma konkretnego użytku, można go stosować w łazience, kuchni, salonie, sypialni.
Wprowadza nieco romantyzmu, ale także świeżości. Fiolet lubi zarówno jasne poranki jak i tajemnicze wieczory. Doskonale więc współgra z każdą ilością światła.


  Symbolika
Kolor ten od lat kojarzony z władzą, uduchowieniem, szlachetnością. W starożytności naturalny barwnik purpurowy został uzyskiwany z niektórych gatunków małży, by stać się środkiem do farbowania płaszczy osób piastujących wysokie stanowiska państwowe. Z powodu religijnego znaczenia purpury - męka, żałoba - kolor ten uważany był za ponury. Zmiany i rewolucja lat 60 nadała fioletowi nowe znaczenie, kiedy to stał się symbolem buntu, młodości i poszukiwania wolności.
 Zastosowanie
Mocny fiolet jest jednym z kolorów przewodnich kultury wschodniej, orientalnej. Może być również kojarzony z wolnością seksualną, seksem, pożądaniem. Jasne odcienie fioletu, są bardzo radosne, optymistyczne i romantyczne, nadają się do dziennych pomieszczeń. Odcienie fioletu doskonale współgrają z żywymi kolorami.
Fiolet Przede wszystkim sprawdza się doskonale jako barwa dodatkowa, dlatego najlepiej użyć go do ozdoby wnętrza.

Kolory z którymi najlepiej łączyć fiolet:Idealny kolor do połączeń
 kontrastowy: jasny, świeży zielony
współgrający: indygo, ametyst, biskupi, cyklamen, fuksja, fiołek, wrzos, purpura
dopełniający: brąz, przygaszony pomarańcz


romantyczny salon (kontrastowy)

zmysłowa  łazienka (współgrający)
odważny salon (dopełnienie)

jasna sypialnia
Źródło zdjęć: InternetBrak komentarzy:

Prześlij komentarz