03 sierpnia 2010

ABC stylu vintage

    Ostatnio dość powszechnie używanym zwrotem w języku dekoratorskim jest określenie „styl vintage”. Niejednokrotnie pewnie wielu z Was się zastanawiało co tak naprawdę ono oznacza i co kryje się za tą tajemniczą nazwą.

    Vintage to styl, zaczerpnięty z języka mody, który przeniósł się do projektowania wnętrz. Polega na łączeniu przeciwieństw w dwóch kierunkach: wprowadzając stare, stylowe meble do nowoczesnego wnętrza lub stylizowane na stary styl wnętrze dekorując nowoczesnymi elementami.
Niewątpliwe jest to, że styl zastosowanie takiego stylu umożliwia nam nadanie indywidualności naszej przestrzeni. Łączenie stylów w takim zestawieniu spodoba się przede wszystkim miłośnikom staroci i antyków a także stylu ozdobnego i bogatego. W praktyce bowiem miesza się zazwyczaj klasycyzm, rococo, barok z nowoczesnym chłodnym wzornictwem. Styl vintage nie jest jednak prosty. Ponieważ polega na miksowaniu, bardzo prosto zatracić się w swoich twórczych zapędach i przekroczyć granicę dobrego smaku, tworząc wręcz kiczowate wnętrze. Dlatego, aby stworzyć harmonijną i jednorodną przestrzeń należy mieć dokładnie wszystko zaplanowane i przemyślane. Idealnym rozwiązaniem dla osób chcących stworzyć swoje mieszkanie czy też pokój w tym stylu jest zastosowanie kilku prostych rad podczas dekorowania. 
Najlepiej jest wprowadzać vintage do jednorodnych pomieszczeń tzn. jeżeli panuje w nich nowoczesność, nie będzie się tu kłócić stary mebel pod warunkiem, że zostaną zachowane proporcje kolorystyczne. 

źródło: deccoria.pl Barokowy kredens, krzesła z wykończeniami rococo, grecka ceramika, żyrandol w stylu empire w nowoczesnym wykonaniu znajdują wielu sympatyków, szczególnie wśród wielbicieli staroci i antyków. 

źródło: deccoria.pl

   Vintage ma też swoje nieśmiertelne już ikony, czyli stare w nowym wykonaniu. Do klasyków należy na przykład słynne krzesło duch, zrobione z przezroczystego, wytrzymałego plastiku w klimacie Ludwika XV- ego. 

źródło: luxlux.pl

Do tego grona możemy również zaliczyć krzesło w stylu Ludwika Filipa wykonane z poliwęglanu.źródło: gazeta.pl

A także żyrandole w klasycystycznym stylu empire ale z nowym zastosowaniem.
Kilka rad jak stosować styl vintage w naszym domu:
 • łatwiej aranżować neutralne i jednorodne stylistycznie i kolorystycznie wnętrza 
 • prościej wprowadzać stare, odrestaurowane elementy w nowoczesną przestrzeń
 • we wnętrzu, w którym króluje jeden staromodny styl, można wstawić jedynie jeden nowoczesny mebel
 • jakość przyciąga jakość
 • łatwiej łączyć elementy jednorodne kolorystycznie
 • powinniśmy wyważyć ilość elementów w takim wnętrzu (najlepiej tylko jeden odbiegający od reszty element)
 • stosujmy kamuflaż nowego mebla: na rynku dostępnych jest wiele technik postarzających meble.


   

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz