20 stycznia 2012

Sypialnia według Feng Shui

Źródło: www.domosfera.pl

Żyć w zgodzie z harmonią i ze samym sobą to główna zasada Feng Shui. Sypialnia urządzona sprawdzonym chińskim sposobem ma nam zapewnić stały przepływ energii psychicznej i fizycznej oraz zapewnić osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. Powinno to być miejsce spokoju i odpoczynku, gdzie możemy oderwać się od świata zewnętrznego, gdzie można się wyciszyć i miło spędzać czas. Jak jednak stan ten osiągnąć. Bardzo prosto, należy kierować się kilkoma starożytnymi zasadami.


Zasada nr 1 brak urządzeń elektrycznych.
Jeśli chcemy aby prawidłowy przepływ energii nie był zakłócany przez przedmioty elektryczne takie jak telewizor, komputer należy się ich bezwzględnie pozbyć z naszej sypialni. Urządzenia takie wytwarzają smog elektromagnetyczny, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz może stać się przyczyną depresji.

Zasada nr 2 Otwarte okno
Powinno dbać się o świeże powietrze w sypialni, to ono przyczynia się do prawidłowego przebiegu naszego snu. Nie będziemy wyspani, jeśli będziemy nocowali z pokoju, gdzie jest zatęchłe powietrze, pełne zanieczyszczeń. Jeżeli na zewnątrz jest zbyt zimno, aby nocować przy otwartym oknie, przed spaniem dobrze jest wywietrzyć pokój.

Zasada nr 3 Odpowiednie oświetlenie
Feng Shui uznaje, że oświetlenie jest niezmiernie ważne, jest ono bowiem życiodajnej energii Chi. Dobór oświetlenia nie służy tu polepszeniu widoczności lecz podyktowany jest polepszeniem naszego zdrowia, dlatego oświetlenie powinno być łagodne i ciepłe. Zamiast tradycyjnej żarówki, poleca się zatem oświetlenie za pomocą świec, lub montaż oświetlenia z regulacja jego natężenia. Blask świec działa kojąco, uspokajająco oraz aromaterapeutycznie, jeśli świece są zapachowe. Najlepsze jednak są świece wykonane z naturalnego wosku pszczelego, które spalają się bezdymnie oraz eliminują promieniowanie elektromagnetyczne.

Zasada nr 4 Kolory w sypialni
Ściany sypialni powinny być subtelne i stonowane oraz utrzymane w kolorach ludzkiej skóry: biały, brzoskwiniowy, łososiowy, jasny i ciemny brąz. Kolor dodatków powinien być również przemyślany. Czerwony wzmaga libido a także jest kolorem szczęścia i sławy. Namiar jednak koloru czerwonego powoduje agresję, problemy z zasypianiem, niepokój oraz nadmierne żądze. Kolor zielony jest odpowiedni na rozpoczęcie nowych etapów w życiu, to nośnik energii powolnego i zrównoważonego wzrostu.

Zasada nr 5 Obrazy i zdjęcia w sypialni
Powinny budzić pozytywne skojarzenia oraz zawierać rzeczy lub sytuacje, które chcielibyśmy aby się przydarzyły.

Zasada nr 6 Łóżko
Łóżko to podstawowy i najważniejszy element sypialni. Jeżeli mieszkamy z partnerem, należy zadbać, aby posiadało jeden duży materac, ponieważ dwa osobne stanowią dwie odrębne części, zatem według Feng Shui są to dwa odrębne łóżka. Materac jak i konstrukcja powinna być wykonana z naturalnych materiałów: drewno, bawełna, ratan. Ustawienie łóżka jest również bardzo ważne. Powinno być tak ustawione, aby zapewnić nam swobodne dojście z jego trzech stron. Wezgłowie łóżka powinno być wsparte o ścianę, która daje poczucie bezpieczeństwa i oparcia. Nie powinno stać naprzeciw drzwi wejściowych, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na inne ustawienie, należy ustawić jakąś przegrodę pomiędzy drzwiami a łóżkiem (np. parawan). Pod łóżkiem nie powinno się trzymać innych rzeczy niż pościel. Nad łóżkiem powinien się znajdować wyłącznie prosty sufit, bez belek stropowych, lam i skosów. Mogą one powodować choroby ciała w tych miejscach, które są "uciskane" przez wiszącą nad nimi przeszkodę.

Zasada nr 7 Rośliny i akwarium
W sypialni nie powinno się umieszczać roślin ani akwarium. W przypadku, kiedy jednak chcemy trzymać rośliny, powinny one znajdować się jak najdalej od łóżka i nie mieć ostrych liści jak np. kaktusy.

Zasada nr 8 Lustra
Z sypialni należy usuną wszystkie lustra. Obraz odbity w nich działa pobudzająco oraz wpływa w sposób negatywny na jakość snu. Jeżeli jednak mimo tego chcemy mieć lustro w sypialni , należy je zasłaniać w czasie planowanego snu.

Zastosowanie się do wszystkich powyższych wskazówek powinno nam zapewnić błogi, spokojny i relaksacyjny sen.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz