17 sierpnia 2010

Kuchnia jak dzieło sztuki?


Czy kuchnia może być dziełem sztuki? W post postmodernistycznych czasach wszystkiego możemy się spodziewać. Ale co z jej użytecznością, czyli główną cechą jaką powinna posiadać kuchnia? hmm, no cóż nikt nie powiedział, że co miłe dla oka może też cieszyć nasze podniebienia. W każdym bądź razie, dla typowej miłośniczki kulinarnych wojaży nie polecam, dla okresowych koneserów gastronomi w sam raz. Estetyka w połączeniu ze smakiem może okazać się mieszaniną wyjątkową, szczególnie kiedy dotyczy to kuchni.

09 sierpnia 2010

Twoja chwila sielskości

Przenieść wiejskie wzory w nowoczesne progi, nic trudnego, rustykalne wnętrza sa bardzo modne a cieszyć się nimi możemy również w małym mieszkaniu.
Inspiracji możemy szukać wszędzie. Może to być stary babciny kredens, makatka na ścianę, dekoracje ze słomy, porcelana i ceramika. Jednak najłatwiej czerpać z drewna, które na wsi stanowiło nieodłączny element życia.

05 sierpnia 2010

Komiksowy pop-art

U progu lat 60' i 70' w dekoratorstwie światowym zaczął rządzić styl pop-art. Zgodnie z obowiązującym trendem styl pop-art naśladuje motywy reklamowe i komiksowe. Ponadczasowość tego gatunku dekoratorskiego można zauważyć na przykładach współczesnego wzornictwa, który nadal obowiązuje w projektowaniu pokojów dla nastolatków oraz w urządzaniu wnętrz klubów.



skandynawskie wpływy

Skandynawski styl charakteryzuje się surowością kolorów i formy, prostotą, funkcjonalnością oraz ciekawymi akcentami wykończeniowymi. Styl taki doskonale sprawdza się w salonie, kuchni oraz łazience. Panująca biel i jasne kolory sprawiają, że wnętrza takie tworzą wrażenie czystości, a charakterystyczne i mocne dodatki nadają im charakteru.

Różowe lata 60te

Wydarzenia szalonych lat z 60' m.in. wojna w Wietnamie, rewolucja seksualna, rozwój pop kultury, kryzys kubański miały swoje odzwierciedlenie w modzie, muzyce, stylu życia, rozmowach salonowych, znalazły także swoje odzwierciedlenie w wyposażeniu i urządzaniu wnętrz. Pojawienie się nowych, prostych i wytrzymałych materiałów, w szczególności plastiku, spowodowało rozwój nowych rozwiązań dekoratorskich i lawinę plastikowych mebli. Cóż się dziwić materiał ten był łatwy w utrzymaniu i produkcji, dlatego cieszył się takim powodzeniem szczególnie wśród producentów mebli. Optymizm i lawina kolorów miały odciągać uwagę społeczeństwa zmęczonego złą sytuacją polityczną na świecie. Szczególnie to wysyp barw, kojarzy się przede wszystkim z tym okresem. Soczyście kolorowe gadżety i nowe zastosowania starych materiałów sprawiały, że przedmioty codziennego użytku nabierały całkiem innego znaczenia. Lampa, zegarek, krzesło, kubek to już nie praktyczne rzeczy, ale dekoratorskie dodatki.


03 sierpnia 2010

Awangardowe połączenia fusion

    Fusion to całkiem inna bajka. Polega na mieszaniu stylów tekstur, materiałów i użyteczności. To vintage potraktowany z żartem, w dowcipnej czasem przerysowanej formie.  Dużo tu awangardowych zestawień, udziwnień, czasem wręcz szokujących kreacji, które podkreślają oryginalność właściciela. Zupełnie niepraktyczny, polega na łączeniu przedmiotów i materiałów w abstrakcyjne pary, powodując, że przedmiot ów zatraca swoją funkcję. Zdobycie się na taki styl w swoich czterech kątach wymaga odwagi i częściej zbiera podziw w galerii sztuki niż w domowych pieleszach. Choć może będzie mieć zwolenników wśród ludzi ceniących niebanalny aczkolwiek "nad wyraz" wyszukany smak.

24 karatowe złoto i plastik - awangarda dla bogatych
źródło: money.pl

ABC stylu vintage

    Ostatnio dość powszechnie używanym zwrotem w języku dekoratorskim jest określenie „styl vintage”. Niejednokrotnie pewnie wielu z Was się zastanawiało co tak naprawdę ono oznacza i co kryje się za tą tajemniczą nazwą.

    Vintage to styl, zaczerpnięty z języka mody, który przeniósł się do projektowania wnętrz. Polega na łączeniu przeciwieństw w dwóch kierunkach: wprowadzając stare, stylowe meble do nowoczesnego wnętrza lub stylizowane na stary styl wnętrze dekorując nowoczesnymi elementami.
Niewątpliwe jest to, że styl zastosowanie takiego stylu umożliwia nam nadanie indywidualności naszej przestrzeni. Łączenie stylów w takim zestawieniu spodoba się przede wszystkim miłośnikom staroci i antyków a także stylu ozdobnego i bogatego. W praktyce bowiem miesza się zazwyczaj klasycyzm, rococo, barok z nowoczesnym chłodnym wzornictwem. Styl vintage nie jest jednak prosty. Ponieważ polega na miksowaniu, bardzo prosto zatracić się w swoich twórczych zapędach i przekroczyć granicę dobrego smaku, tworząc wręcz kiczowate wnętrze. Dlatego, aby stworzyć harmonijną i jednorodną przestrzeń należy mieć dokładnie wszystko zaplanowane i przemyślane. Idealnym rozwiązaniem dla osób chcących stworzyć swoje mieszkanie czy też pokój w tym stylu jest zastosowanie kilku prostych rad podczas dekorowania. 
Najlepiej jest wprowadzać vintage do jednorodnych pomieszczeń tzn. jeżeli panuje w nich nowoczesność, nie będzie się tu kłócić stary mebel pod warunkiem, że zostaną zachowane proporcje kolorystyczne. 

źródło: deccoria.pl